Proslava Savindana u JU CSŠ „Petar Kočić“

Školska slava Savindan, koja se proslavlja u čast Svetog Save – utemeljivača obrazovanja i prvog srpskog arhiepiskopa, obilježena je i u našoj školi 26.01.2018. godine. Ovom događaju prisustvovao je veliki broj profesora i učenika, bivših radnika ustanove, predstavnika lokalne vlasti, direktora javnih preduzeća, članova Savjeta roditelja i Školskog odbora. Savindan je proslavljen prigodnom akademijom na kojoj su nastupili učenici naše škole. Akademiju je himnom otvorila Etno grupa  „Vez“ koju čine učenice iz III1 gimnazije: Isidora Cvijetić, Dajana Barašin, III2 gimnazije: Ivana Vujičić, Milica Ilić, Sara Krčmar, Jelena Grabić, Daria Vujinović, Nikolina Grković, učenica II1 gimnazije Milica Đokanović, učenica IIIet Katarina Šaponja i učenica Iet Vladana Mitraković. Uz muzičku pratnju profesora Nedjeljka Kusića  „Vez”  je izveo pjesme: „Sini jarko sunce sa Kosova “, „ Vezak je vezla “ i „Vera naša pravoslavna “. Zatim se prisutnima obratio direktor naše škole, Milenko Živanić, srdačnim pozdravom i iskrenom dobrodošlicom. “Djelo Svetoga Save je božanstveni putokaz. Mogli bismo reći, jedna otvorena duhovna knjiga koja prenosi mir i ljubav, darežljivost, smirenost, čovjekoljublje, odanost vjeri i molitvi koja nas čini cjelovitim ličnostima. I danas ostajemo zadivljeni pred onim što je činio Sveti Sava za srpsku kulturu, državnost, zakonodavstvo, crkvu, medicineu i školu”, rekao je direktor. Ovom prilikom pohvalio je i učenike koji su završili prvo polugodište primjernim vladanjem i svim odličnim ocjenama. To su naši vukovci: Dejana Malinović, Nadežda Gavrić, Marko Miljević i Sanja Gačić u prvom razredu, Vladana Kragulj i Milan Živanić u drugom razredu, Sonja Stojičević, Filip Delević i Živojin Suvajac u trećem razredu Stefan Žujić, Ognjen Krčmar i Ostoja i Lazar Sember u četvrtom razredu. Čestitke, zahvalnost i pokloni u znak sjećanja upućeni su i profesoru matematike Simi Saviću zbog 40 godina radnog staža i odlaska u penziju, te radnicima sa po 10, 20 i 30 godina staža koje su stekli u kolektivu: Adriani Vučenović, Vesni Sovilj, Vinki Stojković, Velinki Knežević, Mari Cvijanović-Delević i Brani Zvizdalo.  Akademija je nastavljena biografijom o Svetom Savi  koju su pročitale učenice prvog razreda gimnazije Mirjana Subotić i Sara Žujić, te anegdotom o Svetom Savi i neradnoj ženi koju su izveli učenici prvog razreda: Nemanja Kralj, Đorđe Trivunić, Jovana Kovačević i Dejana Smiljanić. Svetosavka akademija upotpunjena je pjesmom „Sveti Sava“ koju je pročitala učenica I1 gimnazije Dejana Smiljanjić.  Voditelji programa su bili Isidora Cvijetić  i Filip Delević iz III1 gimnazije.
Program je okončan lomljenjem slavskog kolača i vjerskim obredom.

Vladana Kragulj, IImt

Vladana