Petar Kočić

petarkocicNaša škola nosi naziv „Petar Kočić“ po jednom od najpoznatijih književnika sa prostora Bosne i Hercegovine, rođen u selu Stričići, nadomak Banjaluke, 29. Juna 1877. godine. Osnovnu školu je učio u manastiru Gomionica, gdje mu je otac zakaluđerivši se kao udovac, bio iguman. Gimnaziju je počeo učiti u Sarajevu, ali je zbog prosrpskog djelovanja istjeran iz trećeg razreda te je prešao u Beograd, gdje je završio Gimnaziju. Filozofiju je učio u Beču, a 1904. godine došao je u Srbiju i kratko vrijeme bio nastavnik u Skoplju. Poslije dvije godine preselio se u Sarajevo, kao činovnik „Prosvjete“ , ali je ubrzo otpušten zbog učešća u radničkom štrajku i protjeran u Banjaluku. On je od onih u nizu srpskih pisaca i intelektualaca kojima je ropstvo i pravdanje pravde na slobodu odnoslilo glavnu snagu.Umro je 27. Avgusta 1916. godine u beogradskoj duševnoj bolnici.