Dejana Smiljanić osvojila drugo mjesto u Republici na literarnom konkursu

12Dejana Smiljanić je učenica prvog razreda gimnazije naše škole. Pored toga što je odličan učenik, u slobodno se vrijeme bavi pisanjem, te je učestvovala na mnogim takmičenjima. Zapažen rezultat postigla je na Konkursu za najbolje literarne i likovne radove učenika osnovnih i srednjih škola na temu „Stradanja i sjećanja na nevine žrtve u koncentracionom logoru Jasenovac“  raspisanom 18.01.2018. godine osvojivši drugo mjesto. Javna ustanova „Spomen-područje“ Donja Gradina će Dejani za uložen trud i talenat, kao i ostalim nagrađenim učesnicima, uručiti novčane nagrade u iznosu od 300 KM, 200 KM i 100 KM na otvaranju izložbe likovnih radova, 15.04.2018. u 10 časova.

„Oduvijek sam voljela pisati na temu stradanja Srba u Jasenovcu. To je inspirativna tema kroz koju mogu izraziti ljubav prema otadžbini i saosjećanje sa  žrtvama. Pokušala sam to iskazati u pjesmi „Dječak sa neba“ i uspjela sam. Drago mi je što su to uvidjeli i drugi ljudi, te sam priajtno iznenađena svojim plasmanom na konkursu. To mi je podsticaj da nastavim dalje, te da svojim pjesmama svjedočim o stradanju Srba kroz istoriju“, izjavila je Dejana.

„Dječak sa neba“

Da mogu da te utješim majko,

vjeruj mi sve bih dao!

Ovdje je prema meni dobar svako,

al’ ja bih opet na tvoje grudi pao.

Ovdje je mirno, božiji raj,

nema krvi, noževa i straha,

al’ ja bih opet u svoj zavičaj,

iako je rat uzeo maha.

Poginuo bih opet samo da vidim

tebe majko i rod svoj,

ako treba sve muke opet da proživim,

muke koje više i nemaju broj…

Gledam i čuvam vas odavde,

ali majko, da znaš šta vidim!

I dalje u ovom svijetu nema pravde,

i koga sad za to da krivim?

Zar sam uzalud život dao?

Ne samo ja, nego svi mi!

Zar sam uzalud u Jasenovcu pao?

Zar naše muke niko ne vidi?

Ali ne brini majko, nisam ljut

od mene već odavno oprost imaju,

ja sam među anđelima našao put,

a oni će od Boga kaznu da primaju.

Andrea Ivanović, III1 gimnazije

Ivona Stojić, III1 gimnazije