Dan planete Zemlje

Kao i svake godine, tako i ovog  22. aprila, ljudi širom svijeta iz više od 160 država proslavljaju Dan planete Zemlje. Cilj obilježavanja ovog datuma jačanja svijesti o okolišnoj bezbjednosti, ali i radi demonstriranja mijera za zaštitu životne sredine. Dan planete Zemlje bio je posvećen jedinstvenim problemima i izazovima sadašnjeg vremena.

Ideja obeležavanja Dana planete Zemlje prvi put je predstavljena 1969. godine, u januaru kada američki senator i ekološki aktivist Gaylord Nelson odlučuje da se nacionalna obuka o životnoj sredini zove Dan Zemlje i da se održava 22. aprila. U doba političkog aktivizma i studentskih protesta Dan Zemlje privlači mnoge reportere koji o tome izvještavaju., a zvanično se obilježava od 1992. godine kada je tokom Konferencije UN-a o životnoj sredini i razvoju u Rio de Žaneiru, na kojoj je učestvovao veliki broj predstavnika vlada i nevladinih organizacija, usklađen dalekosežni program za promociju održivog razvoja. Na prijedlog bolivijske vlade 2009. godine, Generalna skupština Ujedinjenih nacija proglasila je 22. april međunarodnim Danom planete Zemlje.

Međunarodni Dan planete Zemlje obilježava se širom svijeta različitim manifestacijama u cilju skretanja pažnje građanima na značaj očuvanja prirode i sprečavanja negativnih posljedica po okolinu. Cilj obilježavanja tog datuma je upozorenje na opasnosti koje prijete životu na Zemlji, ekosistemima i urbanim zonama, usljed razvoja industrije, povećane potrošnje energije, globalnog zagrevanja i klimatskih promjena. Ovaj značajan datum se obilježava kako bi svjetska populacija postala svjesna svoje odgovornosti prema planeti na kojoj živi i tako smanjila negativan uticaj na životnu sredinu. Obilježavanje ovog dana provodi se kroz razne aktivnosti, kao što su npr.  sadnja stabala, motivisanje ljudi kako bi smanjili upotrebu plastičnih kesa, te na taj način smanjili zagađenje tla i vode, podučavanje djece o recikliranju i ponovnoj upotrebi starih materijala, učestvovanje u akcijama čišćenja javnih površina, učestvovanje u obrazovnim aktivnostima, kao što su seminari, rasprave i druge slične aktivnosti koje se bave prirodnim resursima, promovisanje uštede energije različitim praktičnim primerima, podučavanje ljudi o tome da je svaki dan na Zemlji dan planete Zemlje, pa je Zemlju potrebno čuvati svakodnevno. Dan planete Zemlje se obilježava i u Republici Srpskoj, nizom akcija koje su usmjerene na upoznavanje građana sa problemima sa kojima se suočavaju ekosistemi, ali i zagađene urbane zone i način na koji se može poboljšati stanje životne sredine, raznim izletima i stručnim skupovima.

Vladana Kragulj, I MT

vladana-kragulj-imt